Rychlá navigace:   -> Úvod  -> Účinkující  -> Hlášky  -> Kvák-bůk  -> Literatura  -> Odkazy  -> Ostatek  -> Soutěž   
.: Pepul.cz - Fotogalerie :. :: Vše co jste kdy chtěli vidět, ale báli jste se podívat
 
Home > Dovolené > Dovolená Šumava 4.8. - 11.8.2007
Click to view full size image

Podloubí

Zajímalo by mě, proč se podloubí jmenuje podloubí. Copak je pod loubem? A co je to ten loub? Jestli to víte, tak to sem napište..
Jinak tohle podloubí je taky velhartické.

p1030572.jpg p1030570.jpg p1030573.jpg p1030568.jpg p1030574.jpg

Comment 1 to 1 of 1
Page: 1

Pepul   [Aug 16, 2007 at 08:18 PM]
Takže jsem trošku zapátral a zjistil jsem, že původ slova "Loubí" spadá do období Románského slohu. A jelikož Románský sloh je původem z itálie, tak tam musíme hledat i původ slova "Loubí". To byla logická cesta. Trošku mě mátlo, že původ slova "loubí" se přisuzuje původu z němčiny, kdy "laube" označuje vesnici v Čechách, kousek od Děčína (resp. část Děčína) a to konkrétně pak pro svůj labský přístav. I nenechal jsem se však touto stopou zmást a drze se držel architektury, protože s Děčínem mně "loubí" smysl moc nedávalo. Slovutní kritikové prominou, pokud jsem se nechal zmást a zavést na zcestí. Proto si myslím, že slovo "loubí" patří svým původem do itálie a tam jej pak musíme hledat jako originál "Loggie", česky možno říct "lodžie", avšak tenhle italský originál je zvláštní právě tím, že je to označení pro chodbu otevřenou z jedné, či obou stran do prostoru arkádami. A protože češi byli odjakživa experti na prznění cizích slov a přejímání do své sbírky, nedivil bych se, kdyby právě slovo "loubí" bylo odvozeninou od "loggie" (neplést s českým termínem lodžie - krytá síň otevřená na vnější straně arkádami). Možná si teď říkate, jaký je teda sakra rozdíl mezi lodžií a loubím ... loubí není reprezentativní a nemá smysl shromažďovací, a je otevřené volně do prostoru, zatímco lodžie (ač i ona otevřená arkádami) většinou bývá nesamostatná a spíše součástí dalších prostor. Může třebas přecházet v loubí. A pokud jsem ve svých myšlenkových pochodech až doposud neudělal chybu, pak podloubí je logicky POD loubím a tudíž ona klenba zespod volně průchozí získala své označení právě odtud. Ale upozorňuju opakovaně, že je to pouze logická cesta. Pokud jsem udělal chybu, rád si poslechnu kde a jakou. A pokud jsem se nespletl, pak podloubí je odvozeninou italského slova "loggie" a je charakterické pro domy, zámky a jiná místa, která jsou spjata s dalšími architektonickými prvky, především budovami...

Comment 1 to 1 of 1
Page: 1

Add your comment 
Name Comment
Confirmation 
Laughing :lol: Razz :-P Very Happy :-D Smile :-) Neutral :-| Sad :-( Crying or Very sad :cry: Cool 8-) Surprised :-o Confused :-? Embarrassed :oops: Shocked :shock: Mad :-x Rolling Eyes :roll: Wink ;-) Idea :idea: Exclamation :!: Question :?:
Top of Page